Editia 2017

Festivalul Naţional de Folclor „Doina Bărăganului“ Ediţia a III-a
10-11 august 2017, Amara

În perioada 10-11 august 2017 s-a desfăşurat la Grădina de Vară Amara cea de-a III-a ediţie a Festivalului naţional de folclor „Doina Bărăganului“. Organizatorii acestui eveniment artistic de anvergură naţională au fost Consiliul Judeţean Ialomiţa, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, Consiliul Local Amara şi Direcţia Municipală pentru Cultură, Învăţământ, Sport şi Tineret Slobozia.
Scopul principal al acestei manifestări culturale este descoperirea şi promovarea celor mai valoroşi interpreţi amatori de muzică populară din România, stimularea interesului publicului pentru receptarea creaţiilor folclorice autentice, valorificarea comorilor cântecului popular românesc.
Numele festivalului este legat de ansamblul folcloric „Doina Bărăganului“ al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa care, în peste 35 de ani de activitate, prin ceea ce este şi face a devenit un simbol al tinereţii, entuziasmului, optimismului, perseverenţei, calităţii şi muncii, un colectiv artistic şlefuitor al unor nestemate ale tezaurului folcloric şi mesager al tradiţiilor populare româneşti.
În urma preselecţiei organizate au evoluat în festival 11 concurenţi, reprezentanţi ai tuturor zonelor folclorice ale ţării.
Concurenţi:
Cătălina Anton – 17 ani – Argeș
Ștefan Dănuț Șerban – 18 ani – Prahova
Andreea Eliza Deriuș – 18 ani – Dâmbovița
Andrada Betej – 16 ani – Gorj
Ionela Cristina Bugnar Lacatiș – 24 ani – Bistrița Năsăud
Florin Ștefan – 23 ani – Dâmbovița
Raluca Radu – 20 ani – Vaslui
Nicolae Ciobănică – 24 ani – Cahul, Republica Moldova
Georgiana Raluca Mălăescu – 25 ani – Dolj
Stelian Păun – 29 ani – Giurgiu
Alexandrina Mămăligă – 19 ani – Bozieni, Repubica Moldova

Prima seară de festival a inclus concursul tinerilor interpreţi, aceştia fiind acompaniaţi de orchestra „Doina Bărăganului“ (dirijor dr. Cristian Obrejan). Partea a doua a serii a revenit recitalurilor susţinute Ansamblul folcloric național „Transilvania“ cu soliștii Florentina și Petre Giurgi, Dumitru Dobrican (solist instrumentist – taragot), Cecilia Bozga și Bianca Botișan (coregrafia Emil Mihuț; conducerea muzicală Eduard Albina; director Iuliana Dăncuș).
A doua seară de festival a fost cea a Galei laureaţilor. După festivitatea de premiere a câştigătorilor au urmat recitalurile susţinute de Simona Alexandru (câştigătoarea ediţiei 2016 a Festivalului naţional de folclor „Ion Albeşteanu“), Ansamblul folcloric „Doina Bărăganului“ cu solista Nicoleta Rădinciuc Vlad. Invitați speciali au fost Doinița și Ionuț Dolănescu, Maria Ciobanu și Margareta Clipa, acompaniaţi de orchestra „Doina Bărăganului“ (dirijor dr. Cristian Obrejan).
Un juriu de prestigiu format din personalităţi de marcă ale vieţii muzicale româneşti a girat valoarea acestui eveniment artistic de importanţă naţională:
– Prof. univ. dr. Petre Neamțu – șeful catedrei Folclor a Universității de Muzică din Chișinău; dirijorul Orchestrei „Folclor“ a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici“ Chișinău – preşedintele juriului
– Prof. univ. dr. Eugen Sandu – Universitatea din Craiova, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România, dirijor şi etnomuzicolog
– dr. Maria Tănase Marin – producător TV – TVR 2
– Prof. Doina Voivozeanu – manager director general al Centrului Cultural Județean „Teodor Burada“ – Constanța
– Adriana Mihai – realizator emisiuni Radio – Societatea Română de Radiodifuziune
– Margareta Clipa – solist muzică populară
– dr. Virgil Iaru – profesor muzică – Liceul de Arte „Ionel Perlea“ – Slobozia
– dr. Cristian Obrejan – dirijor Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa
– Pr. Prof. Cătălin Stanciu – manager Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa
Prezentatorul festivalului a fost actrița Miruna Ionescu.
Spectacolele au avut loc la Grădina de Vară Amara.
Câştigătorii ediţiei a III-a a festivalului au fost:
Trofeul „Doina Baraganului“ – 2017 – Cătălina Anton – Argeș
Premiu I – Andrada Betej – Gorj
Premiu II – Nicolae Ciobănică – Cahul, Republica Moldova
Premiu III – Ionela Cristina Bugnar Lacatiș – Bistrița Năsăud
Mentiune – Florin Ștefan – Dâmbovița
Menţiune – Ștefan Dănuț Șerban – Prahova
Partenerul media al acestui eveniment artistic a fost postul naţional TVR care a va transmite ulterior înregistrarea integrală a festivalul.

 


Page in 0,407 seconds.